Vishay/Dale RWR81N2R21BSBSL
RWR81N2R21BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R21BSBSL
Brief Description
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R21BSBSL.pdf
Availability of RWR81N2R21BSBSL
QUANTITY
RWR81N2R21BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R21BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R21BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R21BSBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R21BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R21BSBSL Details Description
Related parts for RWR81N2R21BSBSL
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34K OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MAGNETIC LATCH MEDIUM WHITE datasheet.pdf
ACTIVE ANT GPS USE 25X25X4 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf