Vishay/Dale RWR81N2R25FSB12
RWR81N2R25FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R25FSB12
Brief Description
RES 2.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R25FSB12.pdf
Availability of RWR81N2R25FSB12
QUANTITY
RWR81N2R25FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R25FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R25FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R25FSB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R25FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R25FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R25FSB12
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10SON datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
DIODE GEN 80V 250MA POWERDI323 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 620K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 45MM datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 650MA 120 MOHM datasheet.pdf