Vishay/Dale RWR81N2R37BRS73
RWR81N2R37BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R37BRS73
Brief Description
RES 2.37 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R37BRS73.pdf
Availability of RWR81N2R37BRS73
QUANTITY
RWR81N2R37BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R37BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R37BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R37BRS73
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R37BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R37BRS73 Details Description
Related parts for RWR81N2R37BRS73
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 2.1KVAC SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W CM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf