Vishay/Dale RWR81N2R49BRBSL
RWR81N2R49BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R49BRBSL
Brief Description
RES 2.49 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R49BRBSL.pdf
Availability of RWR81N2R49BRBSL
QUANTITY
RWR81N2R49BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R49BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R49BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R49BRBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R49BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R49BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N2R49BRBSL
BREAKOUT SOCKET 52PIN PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT523F datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 30A ISOTOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 7.5MM datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 15POS SIDE datasheet.pdf