Vishay/Dale RWR81N2R74FSBSL
RWR81N2R74FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R74FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R74FSBSL.pdf
Availability of RWR81N2R74FSBSL
QUANTITY
RWR81N2R74FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R74FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R74FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R74FSBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R74FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R74FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N2R74FSBSL
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
IC REGISTER OCTAL D 20LCC datasheet.pdf
KIT SATA SSD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
1.25MM F/F 26POS 30AWG 150MM datasheet.pdf