Vishay/Dale RWR81N2R87FSB12
RWR81N2R87FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R87FSB12
Brief Description
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R87FSB12.pdf
Availability of RWR81N2R87FSB12
QUANTITY
RWR81N2R87FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R87FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R87FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R87FSB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R87FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R87FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R87FSB12
JUMPER-H1504TR/A2015S/X 3" datasheet.pdf
50SR STKD RA RCPT ASSY,K,SL LN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
MODULE INTERFACE USB CAT5E datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf