Vishay/Dale RWR81N3480FSB12
RWR81N3480FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3480FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3480FSB12.pdf
Availability of RWR81N3480FSB12
QUANTITY
RWR81N3480FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3480FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N3480FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3480FSB12
Related LinksRWR81N3, RWR81N3480FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3480FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N3480FSB12
IC PROGRAM 3.080V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 160W datasheet.pdf
BCH-350H-11 BK datasheet.pdf
100UF 20V 9.5X20.5 AXI datasheet.pdf