Vishay/Dale RWR81N3610FRRSL
RWR81N3610FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3610FRRSL
Brief Description
RES 361 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3610FRRSL.pdf
Availability of RWR81N3610FRRSL
QUANTITY
RWR81N3610FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3610FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N3610FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)361
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3610FRRSL
Related LinksRWR81N3, RWR81N3610FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3610FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N3610FRRSL
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 32VAC 75VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
5M FD-61G datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf