Vishay/Dale RWR81N37R4BRS70
RWR81N37R4BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N37R4BRS70
Brief Description
RES 37.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N37R4BRS70.pdf
Availability of RWR81N37R4BRS70
QUANTITY
RWR81N37R4BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N37R4BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N37R4BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N37R4BRS70
Related LinksRWR81N3, RWR81N37R4BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N37R4BRS70 Details Description
Related parts for RWR81N37R4BRS70
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE P N22 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 51C P 24" YEL NI datasheet.pdf