Vishay/Dale RWR81N3920FSS70
RWR81N3920FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3920FSS70
Brief Description
RES 392 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3920FSS70.pdf
Availability of RWR81N3920FSS70
QUANTITY
RWR81N3920FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3920FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N3920FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3920FSS70
Related LinksRWR81N3, RWR81N3920FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3920FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N3920FSS70
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 10BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V JB 1812 datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
RES 9K OHM 2/3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
BBL JAW IND CC ECV ECN datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf