Vishay/Dale RWR81N39R2FRS70
RWR81N39R2FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N39R2FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N39R2FRS70.pdf
Availability of RWR81N39R2FRS70
QUANTITY
RWR81N39R2FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N39R2FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N39R2FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N39R2FRS70
Related LinksRWR81N3, RWR81N39R2FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N39R2FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N39R2FRS70
SWITCH DIP SIDE-ACTUATED 8POS datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NC 280VAC 5A DIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
HEADER RECEPT VERT 12MM LPH datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf