Vishay/Dale RWR81N3R00FSRSL
RWR81N3R00FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R00FSRSL
Brief Description
RES 3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R00FSRSL.pdf
Availability of RWR81N3R00FSRSL
QUANTITY
RWR81N3R00FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R00FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R00FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R00FSRSL
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R00FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R00FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N3R00FSRSL
CONN HEADER 28POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RUBBER 4X4 LO PRO datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 87MM datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf