Vishay/Dale RWR81N3R48FRBSL
RWR81N3R48FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R48FRBSL
Brief Description
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R48FRBSL.pdf
Availability of RWR81N3R48FRBSL
QUANTITY
RWR81N3R48FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R48FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R48FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R48FRBSL
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R48FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R48FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N3R48FRBSL
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 2.8V 5TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE CRIMP datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 1.6A TO277A datasheet.pdf