Vishay/Dale RWR81N3R48FRS70
RWR81N3R48FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R48FRS70
Brief Description
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R48FRS70.pdf
Availability of RWR81N3R48FRS70
QUANTITY
RWR81N3R48FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R48FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R48FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R48FRS70
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R48FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R48FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N3R48FRS70
PESO 10/1 100/PK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
1GB DISKONMODULE EXT TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 500 MOHM datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWINAX) SKT PLUG datasheet.pdf
470UF 250V 35X50MM 85C 15000H datasheet.pdf