Vishay/Dale RWR81N3R48FRS73
RWR81N3R48FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R48FRS73
Brief Description
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R48FRS73.pdf
Availability of RWR81N3R48FRS73
QUANTITY
RWR81N3R48FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R48FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R48FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R48FRS73
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R48FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R48FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N3R48FRS73
CONN RING 14-18 AWG #10 STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.85A 27 MOHM datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BACKPLANE MOD W/GUIDE PIN datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 80MHZ 16SOIC datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 1750M datasheet.pdf