Vishay/Dale RWR81N4020FRBSL
RWR81N4020FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4020FRBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4020FRBSL.pdf
Availability of RWR81N4020FRBSL
QUANTITY
RWR81N4020FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4020FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4020FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4020FRBSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4020FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4020FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N4020FRBSL
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 WH TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 4.45MM datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 12W datasheet.pdf