Vishay/Dale RWR81N4020FSB12
RWR81N4020FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4020FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4020FSB12.pdf
Availability of RWR81N4020FSB12
QUANTITY
RWR81N4020FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4020FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N4020FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4020FSB12
Related LinksRWR81N4, RWR81N4020FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4020FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N4020FSB12
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 72YD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 220V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.00 14 ASY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
INFRARED M18 PLSTC 100MM PNP datasheet.pdf