Vishay/Dale RWR81N4120FSBSL
RWR81N4120FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4120FSBSL
Brief Description
RES 412 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4120FSBSL.pdf
Availability of RWR81N4120FSBSL
QUANTITY
RWR81N4120FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4120FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4120FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4120FSBSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4120FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4120FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N4120FSBSL
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" .036"L datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS .100 DOUBLE datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0033UF RADIAL datasheet.pdf