Vishay/Dale RWR81N4640FRBSL
RWR81N4640FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4640FRBSL
Brief Description
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4640FRBSL.pdf
Availability of RWR81N4640FRBSL
QUANTITY
RWR81N4640FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4640FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4640FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4640FRBSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4640FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4640FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N4640FRBSL
Crystal 12.0000MHz 50ppm 20pF 120 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf