Vishay/Dale RWR81N47R5FSS70
RWR81N47R5FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N47R5FSS70
Brief Description
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N47R5FSS70.pdf
Availability of RWR81N47R5FSS70
QUANTITY
RWR81N47R5FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N47R5FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N47R5FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N47R5FSS70
Related LinksRWR81N4, RWR81N47R5FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N47R5FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N47R5FSS70
CONN PLUG 2POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 4CHIP WM WHT 2700K datasheet.pdf
KIT ADVANCE STARTER 908LJ/LK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 29A TO-247AD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 190MA 10.1 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD datasheet.pdf