Vishay/Dale RWR81N4R00FRB12
RWR81N4R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4R00FRB12
Brief Description
RES 4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4R00FRB12.pdf
Availability of RWR81N4R00FRB12
QUANTITY
RWR81N4R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N4R00FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4R00FRB12
Related LinksRWR81N4, RWR81N4R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N4R00FRB12
FIXED IND 470UH 425MA 1.55 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.9V 1W PMDS datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PMI 110VAC 8MM PROMINENT RED datasheet.pdf
RES SMD 328 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TFLEX HR640,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf