Vishay/Dale RWR81N4R17BRRSL
RWR81N4R17BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4R17BRRSL
Brief Description
RES 4.17 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4R17BRRSL.pdf
Availability of RWR81N4R17BRRSL
QUANTITY
RWR81N4R17BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4R17BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4R17BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.17
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4R17BRRSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4R17BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4R17BRRSL Details Description
Related parts for RWR81N4R17BRRSL
IC LOAD SWITCH FIX CURR SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
WELD JACKET 1/2 X 50 FT. datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 52MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
2200UF 25V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf
3300UF 400V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf