Vishay/Dale RWR81N4R99BRBSL
RWR81N4R99BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4R99BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4R99BRBSL.pdf
Availability of RWR81N4R99BRBSL
QUANTITY
RWR81N4R99BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4R99BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4R99BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4R99BRBSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4R99BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4R99BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N4R99BRBSL
TAPE SUPER 33+VINYL 3/4"X66' datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 5POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPDT 7A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC P600 datasheet.pdf
220UF 250V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf