Vishay/Dale RWR81N51R1FSS73
RWR81N51R1FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N51R1FSS73
Brief Description
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N51R1FSS73.pdf
Availability of RWR81N51R1FSS73
QUANTITY
RWR81N51R1FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N51R1FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N51R1FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N51R1FSS73
Related LinksRWR81N5, RWR81N51R1FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N51R1FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N51R1FSS73
KNOB BLK GLOSS.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
MOSFET VHF/UHF N-CH 25V TO-92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf