Vishay/Dale RWR81N52R3FRRSL
RWR81N52R3FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N52R3FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N52R3FRRSL.pdf
Availability of RWR81N52R3FRRSL
QUANTITY
RWR81N52R3FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N52R3FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N52R3FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N52R3FRRSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N52R3FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N52R3FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N52R3FRRSL
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 8POS BLACK datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 110VAC CHASSIS datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LT5526EUF datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf