Vishay/Dale RWR81N56R2FRBSL
RWR81N56R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N56R2FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N56R2FRBSL.pdf
Availability of RWR81N56R2FRBSL
QUANTITY
RWR81N56R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N56R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N56R2FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N56R2FRBSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N56R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N56R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N56R2FRBSL
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 6-CHAN 20-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 800MA 1.39 OHM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCTAL 5V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 10.8DIA 65MM datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.067GHZ 689TBGA datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 63V AXIAL datasheet.pdf