Vishay/Dale RWR81N59R0FSRSL
RWR81N59R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N59R0FSRSL
Brief Description
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N59R0FSRSL.pdf
Availability of RWR81N59R0FSRSL
QUANTITY
RWR81N59R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N59R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N59R0FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N59R0FSRSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N59R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N59R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N59R0FSRSL
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC COMP SW FET DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT MASTER DEV HS ES RF MODULES datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8NSOIC datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf