Vishay/Dale RWR81N5R36FMBSL
RWR81N5R36FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N5R36FMBSL
Brief Description
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N5R36FMBSL.pdf
Availability of RWR81N5R36FMBSL
QUANTITY
RWR81N5R36FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N5R36FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N5R36FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N5R36FMBSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N5R36FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N5R36FMBSL Details Description
Related parts for RWR81N5R36FMBSL
CONN HEADER VERT 13POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM SMP datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS R 100 TO 60A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 11 MOHM SMD datasheet.pdf