Vishay/Dale RWR81N5R36FRRSL
RWR81N5R36FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N5R36FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N5R36FRRSL.pdf
Availability of RWR81N5R36FRRSL
QUANTITY
RWR81N5R36FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N5R36FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N5R36FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N5R36FRRSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N5R36FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N5R36FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N5R36FRRSL
MOD PWR ENTRY 1PL QC SCRW-IN PNL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 1/2 450-470MHZ datasheet.pdf
SGE-225-2-1500L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 1.2KV 210A CA datasheet.pdf