Vishay/Dale RWR81N6R65FSBSL
RWR81N6R65FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R65FSBSL
Brief Description
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R65FSBSL.pdf
Availability of RWR81N6R65FSBSL
QUANTITY
RWR81N6R65FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R65FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R65FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R65FSBSL
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R65FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R65FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N6R65FSBSL
CAP FILM 0.3UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH MP3/USB2.0 HS 10-TQFN datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 3.5"LX5.5"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MANUAL ARBOR PRESS W/ TOOL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 45 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
H48-6 66X0.5MM CIRCLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 34POS datasheet.pdf