Vishay/Dale RWR81N6R90FSBSL
RWR81N6R90FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R90FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R90FSBSL.pdf
Availability of RWR81N6R90FSBSL
QUANTITY
RWR81N6R90FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R90FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R90FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R90FSBSL
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R90FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R90FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N6R90FSBSL
TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
3-ROW FEMALE SMALL BORE CONN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CABLE OPT 12X12.5GBPS CXP 10M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 0.19A SOT-23 datasheet.pdf