Vishay/Dale RWR81N75R0FMRSL
RWR81N75R0FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N75R0FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N75R0FMRSL.pdf
Availability of RWR81N75R0FMRSL
QUANTITY
RWR81N75R0FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N75R0FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N75R0FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N75R0FMRSL
Related LinksRWR81N7, RWR81N75R0FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N75R0FMRSL Details Description
Related parts for RWR81N75R0FMRSL
IC EEPROM 1MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 1GB datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LCD FFSTN GRAY/WHT 192X64 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GENERAL PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf