Vishay/Dale RWR81N75R0FSB12
RWR81N75R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N75R0FSB12
Brief Description
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N75R0FSB12.pdf
Availability of RWR81N75R0FSB12
QUANTITY
RWR81N75R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N75R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N75R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N75R0FSB12
Related LinksRWR81N7, RWR81N75R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N75R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N75R0FSB12
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 353MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf
220UF 400V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf