Vishay/Dale RWR81N78R0FRBSL
RWR81N78R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N78R0FRBSL
Brief Description
RES 78 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N78R0FRBSL.pdf
Availability of RWR81N78R0FRBSL
QUANTITY
RWR81N78R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N78R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N78R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N78R0FRBSL
Related LinksRWR81N7, RWR81N78R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N78R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N78R0FRBSL
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 1606 datasheet.pdf