Vishay/Dale RWR81N78R7FRBSL
RWR81N78R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N78R7FRBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N78R7FRBSL.pdf
Availability of RWR81N78R7FRBSL
QUANTITY
RWR81N78R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N78R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N78R7FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N78R7FRBSL
Related LinksRWR81N7, RWR81N78R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N78R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N78R7FRBSL
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf