Vishay/Dale RWR81N78R7FSBSL
RWR81N78R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N78R7FSBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N78R7FSBSL.pdf
Availability of RWR81N78R7FSBSL
QUANTITY
RWR81N78R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N78R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N78R7FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N78R7FSBSL
Related LinksRWR81N7, RWR81N78R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N78R7FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N78R7FSBSL
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD PROTECTED 28PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf