Vishay/Dale RWR81N7R87FSRSL
RWR81N7R87FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N7R87FSRSL
Brief Description
RES 7.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N7R87FSRSL.pdf
Availability of RWR81N7R87FSRSL
QUANTITY
RWR81N7R87FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N7R87FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N7R87FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N7R87FSRSL
Related LinksRWR81N7, RWR81N7R87FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N7R87FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N7R87FSRSL
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FPC VERT 17POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RPS12J datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf