Vishay/Dale RWR81N8R50FMB12
RWR81N8R50FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N8R50FMB12
Brief Description
RES 8.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N8R50FMB12.pdf
Availability of RWR81N8R50FMB12
QUANTITY
RWR81N8R50FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N8R50FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N8R50FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N8R50FMB12
Related LinksRWR81N8, RWR81N8R50FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N8R50FMB12 Details Description
Related parts for RWR81N8R50FMB12
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP D-350-56 SPM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
BLZP 5.00/14/180LR SN BK BX datasheet.pdf
RES 3.127K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.1VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X2 P-GRADE 3M datasheet.pdf
PC WORX 3 BASIC LIC datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 54POS SILVR CRIMP datasheet.pdf