Vishay/Dale RWR81N90R9FSRSL
RWR81N90R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N90R9FSRSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N90R9FSRSL.pdf
Availability of RWR81N90R9FSRSL
QUANTITY
RWR81N90R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N90R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N90R9FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N90R9FSRSL
Related LinksRWR81N9, RWR81N90R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N90R9FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N90R9FSRSL
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 18KV datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf