Vishay/Dale RWR81NR100FRS73
RWR81NR100FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR100FRS73
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR100FRS73.pdf
Availability of RWR81NR100FRS73
QUANTITY
RWR81NR100FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR100FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81NR100FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR100FRS73
Related LinksRWR81NR, RWR81NR100FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR100FRS73 Details Description
Related parts for RWR81NR100FRS73
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.9"L X 4.9"W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 600VDC RAD datasheet.pdf