Vishay/Dale RWR81NR140FSS70
RWR81NR140FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR140FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.14 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR140FSS70.pdf
Availability of RWR81NR140FSS70
QUANTITY
RWR81NR140FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR140FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81NR140FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR140FSS70
Related LinksRWR81NR, RWR81NR140FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR140FSS70 Details Description
Related parts for RWR81NR140FSS70
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 60W datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
MODULE MATRIX TXRX PCB TRACE ANT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 114 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CB BTS FT 6 ASY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5.5MM datasheet.pdf