Vishay/Dale RWR81NR162FRRSL
RWR81NR162FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR162FRRSL
Brief Description
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR162FRRSL.pdf
Availability of RWR81NR162FRRSL
QUANTITY
RWR81NR162FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR162FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR162FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR162FRRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR162FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR162FRRSL Details Description
Related parts for RWR81NR162FRRSL
IC RTC PHANTOM PAR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 2.25V SUPPLY MON SC70-5 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf