Vishay/Dale RWR81NR178FPB12
RWR81NR178FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR178FPB12
Brief Description
RES 0.178 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR178FPB12.pdf
Availability of RWR81NR178FPB12
QUANTITY
RWR81NR178FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR178FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR178FPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.178
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR178FPB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR178FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR178FPB12 Details Description
Related parts for RWR81NR178FPB12
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Automotive, Lighting, Signage TSOT-23-5 datasheet.pdf
CLIP ADJ SNAP IN NAT .31-.40" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERMINAL CLAMPING YOKE 35MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 375MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf