Vishay/Dale RWR81NR191FSS70
RWR81NR191FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR191FSS70
Brief Description
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR191FSS70.pdf
Availability of RWR81NR191FSS70
QUANTITY
RWR81NR191FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR191FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81NR191FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.191
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR191FSS70
Related LinksRWR81NR, RWR81NR191FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR191FSS70 Details Description
Related parts for RWR81NR191FSS70
CONVERTER DC/DC 1.8V 45W OUT T/H datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 110POS 2MM Z-PACK datasheet.pdf
RES SMD 14.5K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 15A TO263 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf