Vishay/Dale RWR81NR196FSBSL
RWR81NR196FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR196FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR196FSBSL.pdf
Availability of RWR81NR196FSBSL
QUANTITY
RWR81NR196FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR196FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR196FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.196
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR196FSBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR196FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR196FSBSL Details Description
Related parts for RWR81NR196FSBSL
MODULE POWER ENTRY 10A PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 29V SNT-4A datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
SEALING PLUG 10X16 RED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf