Vishay/Dale RWR81NR196FSBSL
RWR81NR196FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR196FSBSL
Brief Description
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR196FSBSL.pdf
Availability of RWR81NR196FSBSL
QUANTITY
RWR81NR196FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR196FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR196FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.196
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR196FSBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR196FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR196FSBSL Details Description
Related parts for RWR81NR196FSBSL
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED .7MH 4A VERT datasheet.pdf
RES 14.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf