Vishay/Dale RWR81NR200FRB12
RWR81NR200FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR200FRB12
Brief Description
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR200FRB12.pdf
Availability of RWR81NR200FRB12
QUANTITY
RWR81NR200FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR200FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR200FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR200FRB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR200FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR200FRB12 Details Description
Related parts for RWR81NR200FRB12
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES SMD 68.1OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERM 25 OHM 265V PTC RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 16384X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR/LED DRVR 32VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 280MA 1.2 OHM datasheet.pdf