Vishay/Dale RWR81NR249FSS70
RWR81NR249FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR249FSS70
Brief Description
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR249FSS70.pdf
Availability of RWR81NR249FSS70
QUANTITY
RWR81NR249FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR249FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81NR249FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR249FSS70
Related LinksRWR81NR, RWR81NR249FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR249FSS70 Details Description
Related parts for RWR81NR249FSS70
PSOC EMU POD FT 28-DIP 1=2PCS datasheet.pdf
CONN RCPT 4ROW 80POS RT ANG datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 24VDC W/O IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD323 datasheet.pdf