Vishay/Dale RWR81NR271DSB12
RWR81NR271DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR271DSB12
Brief Description
RES 0.271 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR271DSB12.pdf
Availability of RWR81NR271DSB12
QUANTITY
RWR81NR271DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR271DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR271DSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.271
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR271DSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR271DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR271DSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR271DSB12
CONV DC-DC 25W 24VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 44MM RADIAL datasheet.pdf