Vishay/Dale RWR81NR316FSB12
RWR81NR316FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR316FSB12
Brief Description
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR316FSB12.pdf
Availability of RWR81NR316FSB12
QUANTITY
RWR81NR316FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR316FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR316FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR316FSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR316FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR316FSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR316FSB12
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO220AA datasheet.pdf
4SU/18.5MM VERT RECP FEMALE TOOL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.25A 2-2N1D datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MULTI-TECH WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf